16. Prosinec

Den, kdy se narodila nejoblíbenější spisovatelka rodinných románů Jane Austen

 

„Je rozdíl mezi pýchou a hrdostí, ač se obě tato slova často užívají. Hrdý člověk nemusí být ještě pyšný. Hrdost se týká spíš toho, co si sami o sobě myslíme, pýcha toho, co si přejeme, aby si o nás mysleli druzí.“

Jane Austen,

Pýcha a předsudek

 

Dnešního dne by své narozeniny oslavovala nejznámější spisovatelka rodinných románů Jane Austen. Narodila se roku 1775 v Anglii, oblasti Hampshire. Vyrůstala v rodině, která čítala 10 členů. Možná i díky tomu jsou romány Jane natolik důvěryhodné z hlediska rodiny a rodinných vztahů. Na tamější poměry měla kvalitní vzdělání. Studovala totiž na internátní škole. I po studiích se ale věnovala kvalitě svého života – pohybovala se ve vyšší třídě společenstva a také zdě čerpala náměty pro své knihy.

Její díla popisují běžný život lidu ze střední a vyšší vrstvy společnosti v historickém kontextu – jejich každodenní radosti i strasti. Jane byla nejvíce uznávaná díky svému stylu psaní. Především detailní vykreslení postav a zapojení žen do děje. Bohužel chatrné zdraví se stalo Jane osudným. V pouhých 42 letech umírá, nejspíše na Addinsonovu chorobu.

Zavzpomínejte dnes na neojedinělou autorku prostřednictvím jedné z jejich knih:

 

Pýcha a předsudek – Jane Austen

Nejznámější kniha autorky vás zanese do vyšších vrstev venkovské společnosti Anglie v 19. století. Rodina, kam se narodilo 5 dcer usilovně bojuje o přízeň kvalitních budoucích manželů. Jak to ale dopadne, když se jedna z dcer rozhodne jít svou cestou? A svou lásku si přeje najít sama?

 

 

Úskalí lásky – Jane Austen

Kniha je souborem povídek, které detailně popisují krásný styl práce s perem Jane Austenové. Ať už se jedná o příběh psaný pomocí básní či příběh vyložený formou dopisů – v každé povídce cítíte detailnost psaní a přízeň žen.

Nechte se odnést do minulých století a prožívejte příběhy výjimečných žen!