30. Leden

Den, kdy si Ernő Rubik nechal patentovat Rubikovu kostku

Nikdo nedokázal překonat původní design, což mne těší jako designéra, ani konstrukci, což mne těší jako inženýra.“

Ernő Rubik

Rubikova kostka je velice známým a oblíbeným mechanickým hlavolamem, kterou vymyslel maďarský vynálezce, učitel a architekt Ernő Rubik. pro mnohé je pak vzpomínkou na dětství či socialismus. Ačkoli se může zdát, že hlavolam vznikl jako pěkná kratochvíle, Rubik ji vytvořil na základě vypozorovaného problému, který pozoroval u svých studentů.  Ti měli problém s trojrozměrnou vizualizací, což jej inspirovalo k tvorbě jeho kostky, která byla dokonalým cvičením. A byl to právě dnešek, kdy si Ernő Rubik zažádal o patent na jeho Kouzelnou kostku, která je dnes známá spíš jako Rubikova. Známý princip hlavolamu pak spočívá v otáčení patry kostky, kterou tvoří další malé kostičky. Cílem hlavolamu je složit kostku tak, aby každá strana krychle měla stejnou barvu. Ve světě se jí údajně prodalo na 350 milionů kusů a stále nepřestává bavit. Pořádají se soutěže o to, kdo kosku složí dříve, či na nejméně tahů.  Byla dokonce ispirací pro nový umělecký směr, tzv. Rubikubismus.

 

Rubik’s  Hlavolamy: 101 hlavolamů pro vaše mozkové závity

Nová kniha od nakladatelství je knihou hlavolamů, které jsou spojeny právě se skládáním Rubikovy kostky. Jste-li již zdárným řešitelem a tento hlavolam Vám nedělá problém, posuňte své schopnosti o něco dál!

 

Rubik’s Jak složit kostku: oficiální průvodce skládáním kostky

Jak dlouho Vám trvá složit Rubikovku? Pár minut, nebo je to pro Vás neřešitelný problém? Tato útlá kniha Vám ukáže rovnou několik technik, jak na to.