2. Září

Den, kdy skončila druhá světová válka

Druhá světová válka byla bezesporu jedním z nejhorších válečných konfliktů v dějinách. Zatímco pro Evropu je významné datum 8. května 1945, které si také připomíná, dnešek je významnější v globálním kontextu. Dnes byl celosvětový konflikt, který si vyžádal mnoho obětí, ukončen kapitulací Japonska. Japonsko tak učinilo na lodi USS Missouri v reakci na shození atomových bomb Američanů na Hirošimu a Nagasaki. V dnešní den, konkrétně 9:02 hodin roku 1945 započal kapitulační ceremoniál, který definitivně celosvětové, hrůzostrašné a krvelačné běsnění ukončil.

Zvony Nagasaki – Takaši Nagai
Japonský autor a lékař Takaši Nagai ve své knize popisuje situaci a své pocity po svržení atomové bomby na Nagasaki, a také na následné dění a kapitulaci.

 
 
 
 
 
 

Pearl Harbor – Ivan Brož
Kniha Ivana Brože se zabývá událostí, kterou lze považovat za vyhlášení války Americe Japonskem. Tím nebyla žádná jiná událost, než útok na Pearl Harbor.

 
 
 
 

Faktor Churchill – Boris Johnson
Faktor Churchill je biografií významného britského státníka a člověka, který se neuvěřitelným způsobem vypracoval a významně přispěl ke konci druhé světové války nejen na území Evropy.