26. Červenec

Den, kdy svět získal Stanleyho Kubricka

… aby o něj zase v roce 1999 přišel. Nicméně jeho talent zůstává přítomen v několika snímcích. Nikdo, kdo jeho filmy viděl, patrně nezapomene úvodní scénu z Vesmírné odysey, Alexe (Malcolm McDowell) zpívajícího Singing In The Rain v Mechanickém pomeranči, ani na vlastní znechucení z Humberta Humberta (James Mason), když odcházel od obrazovky po skončení Lolity. Připomeňte si tedy v tento den narození Stanleyho Kubricka. Jaký film se Vám vybaví, pokud se řekne jeho jméno? Znalost jeho jména a tvorby se v současnosti bere jako takřka základní znalost. Proto by patrně dnes vůbec nevadilo „podvést“ knihu s nějakým filmem z Kubrickovy pozůstalosti a tak na něj zavzpomínat. Pokud si ale přece jen chcete nějakou přečíst, lze doporučit knihy, které se těmto významným filmům staly náměty.

Mechanický pomeranč – Anthony Burges
Mechanický pomeranč od Anthonyho Burgese je bezesporu hodně provokativní a kontroverzní dílo jak obsahem, tak autorovým stylem. Kniha pojednává o skupině mladých kluků, kterým šéfuje hlavní postava Alex. Skupina se poflakuje, bere drogy a páchá násilí. Co se ale stane potom, když to přeženou? A jak „vyléčit“ sklony k násilí mladého, avšak intelektuálního Alexe, který si libuje např. v Beethovenově hudbě? Pro jazyk mladých Teenů autor použil mj. anglikanismy a rusismy, což knize dodává na originalitě.

 

2001: Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke
2001: Vesmírná odysea, která je mj. mnohými považována za pilíř žánru Sci-fi, je první knihou z tetralogie Sira Arthura C. Clarka. Vydejte se společně se spisovatelem a hrdiny jeho románu do vesmíru. V knize, považované za visionářskou, není šetřeno napětím, nicméně se dostává prostor také pro zamyšlení nad různými tématy.