17. Leden

Den, kdy v Americe začala prohibice

Mnozí říkají, že alkohol je metlou lidstva. Na to lze patrně odpovědět tím, že patrně žádný extrém nebývá dobrý. Ať je to jak chce, právě v dnešní den v Americe roku 1920 začala platit připravovaná prohibice. Vše začalo tím, že se řada spolků, například těch ženských, vzbouřila a vyslovila nesouhlas s prodejem alkoholu a požadovaly jeho zákaz. To se skutečně stalo. Vosteadový zákon z roku 1919 definoval co je to alkoholický nápoj, důležitý však byl 18. dodatek, který prohibici zaváděl. Jak je však známo, účinek zákazu byl však naprosto opačný. Lidé pili mnohem víc, zločinnost narůstala a kvetl nelegální obchod s lihovinami. Různé gangy se podílely na jeho pašování. Lidé pili snad vše, co obsahovalo alkohol. Prohibice trvala celých 10 let, až do 5. prosince 1933, kdy byla zrušena a jednotlivé státy si mohly dobrovolně říct, zda v ní chtějí či nechtějí pokračovat. V době zákazu bylo v Americe 3x více tajných barů, než tomu bylo v roce 1919.

Al Capone – Ivan Brož
Biografie seznamuje čtenáře s životem jednoho z největších amerických zločinců a člověkem, který se za prohibice významně podílel na pašování alkoholu do Spojených států amerických.

 
 
 
 
 

Krajina pašeráků: román podle skutečného příběhu – Matt Bondurant
Krajina pašeráků je dobrodružným románem odehrávajícím se během americké prohibice. Autor v něm seznamuje čtenáře s příběhem svého dědečka, který se navzdory zákonu připletl do ilegálního obchodu s alkoholem.

Kniha se stala předlohou filmu s názvem Země bez zákona.