13. Září

Den, kdy vypuklo Straw Hat Riot

To, že názor na módu lidi rozděluje, je stará věc. Své o tom ví třeba ponožkoví sandálníci. Co ale může vyvolat a kam až může zajít nesouhlas s nepsaným pravidlem pánské módy? O tom svědčí třídenní velké nepokoje nazývané Straw Hat Riot, které vypukly v New York City dnešního dne roku 1922. O co tehdy šlo? Jak již název vypovídá, událost se týkala právě slaměných pokrývek hlavy. Někdejší nepsané pravidlo módní etikety jednoznačně určovalo období, ve kterém se slušelo nosit právě lehké slaměné klobouky, které byly brány jako součást neformálního letního pánského oděvu. Avšak muž, který nosil slaměný klobouk ještě po 15. září, se dobrovolně nevystavoval jen posměchu kolemjdoucích, ale také riziku, že jeho klobouk bude zničen výrostky, kteří podle tradice mohli klobouk z hlavy nositele strhnout a nemilosrdně jej rozdupat.

13. září 1922 se však skupina mladých lidí rozhodla vzepřít tradici a začala s ničením klobouků dva dny před ukončením jejich sezóny. Teenageři se přitom nejprve zaměřili na dělníky pracující na Manhattanu, kterým se akce mladých výtržníků rozhodně nelíbila a za právo nosit klobouk další dva dny se byli odhodláni bít. Potyčky neustávaly, naopak nabývaly větších rozměrů a na intenzitě v takové míře, že musel být například zastaven provoz na Manhattan Bridge. Pochopitelně tak musela zasáhnout policie. Nepokoje však neustávaly ani v následujících dnech, kdy se prakticky rozšířily po celém New Yorku. Ačkoli nikdo tehdy nepřišel o život, mnozí lidé, zejména pak majitelé slaměných klobouků utrpěli zranění a část výtržníků byla potrestána. Celá akce pak po 16. září vyšuměla do ztracena. Nepsané kloboukové pravidlo platilo ještě nějaký ten rok, avšak akce takových rozměrů se již neopakovala.

A kdo z celé události a kloboukové tradice profitoval nejvíc? Samozřejmě modisté!

A co dnes číst? Kniha v češtině, která by se nepokoji zabývala, bohužel není k dispozici. I tak pro vás máme zajímavé tipy. První vás uvede do světa pánské módy, další vás prostřednictvím románu naladí na vlnu tehdejší doby a seznámí vás s ní.

Opravdový gentleman: Průvodce klasickou pánskou módou – Bernhard Roetzel
Kniha je přesně tím, co slibuje, tedy průvodcem tradiční pánskou módou.

 
 
 

Americká tragédie – Theodore Dreiser
Kniha Americká tragédie vypráví příběh chudého mladíka Clyda, který si hodlá splnit svůj americký sen. Kam je ale až schopen zajít?