5. Leden

Den, kdy vyšel Stevensonův Podivný případ doktora Jeckylla a pana Hyda

Stejně zamračený, avšak ne tak hrůzostrašný, jako byla tvář pana Hyda. I takový mohl být dnešní lednový den v roce 1886, kdy skotskému spisovateli Robertu Louisi Stevensonovi vyšla v nakladatelství Longmans, Green & Co povídka s opravdu zajímavým námětem. Motiv souboje dobra a zla je obsažen téměř v každé knize. Ne zrovna neobvyklý je také motiv tohoto souboje v člověku. Stevenson, autor mj. takového díla jako je Ostrov pokladů, však přišel s něčím naprosto nevídaným. Co když se tyto stránky, které jsou součástí osobnosti, zhmotní? Vyhraje mírumilovný doktor Jeckyll nad zlosynem Edwardem Hydem? Rozpolcenost je rozhodně psychologické téma. S jednoduchostí Stevensonova jazyka a kompozičně originálně a zajímavě vystaveným příběhem nabuzující pocit hrůzy i dnes jde rozhodně o zajímavou četbu.

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda – Robert Louis Stevenson
Zatoulejte se uličkami temného nočního Londýna a vychutnejte si horrorvý příběh, kterému je věnován tento příspěvek. Seznamte se s Jeckyllem a panem Hydem osobně a přečtěte si tuto horrorovou povídku!

 
 
 
 

Dvě tváře doktora Jeckylla – Ivo Fencl
Originálně pojatá a velmi čtivě napsaná kniha Ivo Fencla je souborem esejí, pomocí níž nám přibližuje život a osobnost spisovatele Roberta Louise Stevensona.