11. Září

Den, kdy započala válka proti terorismu

Rok 2001. Koordinovaný teroristický útok militantní islamistické organizace al-Kaidá na USA. Velmi smutný den, kdy zahynulo téměř 3000 lidí. Památný útok na světové obchodní centrum – dvojčata mrakodrapů. Tento den vygradovala dlouhodobá napjatá mocenská situace. Zároveň se tento den stal rozhodným a určujícím reakci. Velmi aktivně se započalo bojovat proti terorismu a bojuje se tak neustále. Pro celý svět to znamená mnohé – zvýšení bezpečnosti, snaha o udržitelnost ekonomické situace a neustálá debata ohledně terorismu. Toto slovo se začalo skloňovat více a více. Lidé se stali obezřetnějšími. Ale i přesto se objevilo mezi lidmi více soucitu.

Zavzpomínejme dnes na tento smutný den a připomeňme si, že každý den je výjimečný a musíme si ho užívat plnými doušky! Připomeňme si to i knihami, které popisují události spojené s dnešním dnem roku 2001:

 

Příběh Čecha, který přežil útok na světové obchodní centrum. Jaké to pro něj bylo? Jak se cítil? Co ho donutilo k tomu jít pomáhat a zachraňovat jiné? Autor popisuje svůj životní příběh.

Co se mu honilo hlavou a jak se s tím dokázal vyrovnat.

 

 

Nelehký den: Mise, která zabila bin Ládina, v líčení přímého účastníka – Mark Owen

Autobiografická kniha vojáka, který byl součástí týmy, který vedl útok na hlavu teroristické skupiny. Dlouhé přípravy mise a nevědomost, kdo je cílem. Jak se cítil, když se dozvěděl identitu cíle?

Popis mise od začátku až do konce.