20. Květen

Den klinických testů

Klinické testy se většinou využívají při zavádění nových léčiv nebo potravinových doplňků. Fungují na principu, že je daná látka aplikována na několika dobrovolnících, případně na zvířatech a sledují se jejich reakce a způsobený efekt. Tyto testy mávají několik fází, při nichž se postupně navyšuje množství lidí nebo zvířat, na kterých jsou prováděny. V případě negativních výsledků může být testování ukončeno hned v první fázi. Spuštění klinických testů musí vždy napřed schválit etická komise, která je složena jak z odborníků, tak i z lidí bez lékařského vzdělání. Posuzuje se především zda jsou podstoupená rizika adekvátní případnému pozitivnímu efektu testované látky.

Den klinických testů se slaví od roku 2005 na počest experimentu britského lékaře Jamese Linda, provedeného mezi námořníky v květnu 1747. Cílem pokusu, který je považován za první klinický test v historii, bylo zjistit způsob, kterým by bylo možno léčit kurděje. Vybraným nemocným podával různá jídla a přípravky, aby nakonec zjistil, že největší efekt mají citrusové plody, tedy zvýšený příjem vitamínu C.

Dnešní doporučenou knihou je thriller s lékařskou tématikou:

Klinické testy – April Christofferson

Napínavý thriller, ve kterém je hlavní hrdinkou mladá lékařka Isabel. Děj se odehrává v indiánské rezervaci nedaleko kanadských hranic, ve které zemřou tři domorodci na následky viru. V oblasti současně probíhají přípravy na průzkumné ropné vrty, kterým se místní snaží zabránit.