25. Červenec

Den kolotočů

Kolotoče – ty nám připomínají dětství a dospívání. Ať už jsou to kolotoče s krásnými sochami koníků nebo třeba i autíček nebo řetízkáče. Mladší generace si nejspíš více představí kolotoče na pouti – tedy spíše atrakce – hlasitá hudba, velké stroje a nával adrenalinu při pohledu, jak vysoko se můžeme dostat.

Dnešní den si právě všechny druhy kolotočů připomínáme. Původ svátku se datuje do osmdesátých let v Americe. Právě zde byly vždy velmi populární kolotoče s koňmi, které se ještě doteď vyskytují na poutích nebo v dětských centrech. Jemná, zvonivá melodie, která je s těmito kolotoči spojená se každému lehce vryje do paměti a navozuje pocit radosti, štěstí a pohody.

Pokud nemáte možnost si jít dnešní den zavzpomínat a svézt se na kolotoči, můžete si přečíst jednu z nabízených knih, kde právě kolotoč hraje ústřední roli:

Přijela k nám pouť – Věra Plívová-Šimková

Kniha, která nejednoho dospělého vrátí ve vzpomínkách do dětských let! Jak to dříve vypadalo, když do města nebo na venkov přijela pouť? Kolik to bylo dětské radosti vidět neznámý kočovný život a tolik atrakcí až oči přecházely? Nechte se obklopit čirou dětskou radostí a prožívejte s nimi léto s poutí!

Kniha byla také zfilmována a stále se těší velké oblibě.

 

Kolotoč – Rosamund Pilcher

Romantický příběh Rosamunde Pilcherové vypráví radosti a strasti mladé Prue, kterou čeká matkou přichystané konvenční manželství. Prue je ale mladá a inteligentní dívka, která je umělecky založená a takové plánování jejího života jí opravdu není příjemné, proto se stěhuje od matky ke své tetě do Cornwallu. Zde se seznamuje s mladým umělcem, který jí obrací život naruby a ona najednou zažívá kolotoč života, o kterém se jí nikdy nezdálo.