8. Květen

Den kosatců

Kosatec patří mezi neoblíbenější květiny a nejkrásnější ozdoby květinových zahrad. Latinský název dostal podle řecké bohyně duhy Iris, která byla nositelkou zpráv mezi Diem a Hérou. Tato květina je ve spoustě zemí pokládána za symbol jara a je součástí řady zvyků spojených s příchodem tohoto ročního období.

Druhů kosatců je kolem 250 a tak se u nich můžeme setkat s opravdu velice pestrou paletou barevných variací. Jejich květy jsou velmi zvláštní a u populární tmavé varianty se jim v Číně říká „Fialový motýl“. Celkově jsou tyto květiny v čadě ohledů specifické, a tak se po právu každoročně 8. května slaví Den kosatců.

Kosatce se díky své výjimečnosti staly i častým námětem pro různé umělce. Mezi malíři se jejich ztvárňováním nejvíce proslavil Vincent van Gogh. Na oslavu dnešního dne můžete kosatcem obdarovat někoho blízkého nebo si naplánovat výlet do nějaké květinové zahrady, ve které tyto krásné květiny pěstují.

Pokud se chcete o světě květin dozvědět více, můžete se začíst do následujících knih:

Květiny – Dankwart Seidel

Kniha z edice Průvodce přírodou poskytuje detailní přehled o dvou stovkách nejznámějších evropských květinách. Kapitoly jsou přehledně seřazeny podle základních prvků a umožňují snadno určit květiny na základě dvou nebo tří prvků. Kniha je doplněna spoustou barevných fotografií.

 

 

 

 

Květiny: 1001 fotografií – Michel Viard

Velice obsáhlá publikace přináší více jek tisíc fotografií květin, u kterých jsou navíc uvedeny detailní informace, včetně latinských i českých názvů a dalších zajímavostí.