21. Prosinec

Den křížovek

Kvůli nástupu počítačů a internetu přibylo mnoho možností na trávení volného času, přesto je však stále spousta milovníků luštění křížovek. Asi málokdo tuší, že i takto triviální záležitost má svoji obsáhlou klasifikaci a tuzemští nadšenci do luštění se organizují v Českém svazu hádankářů a křížovkářů.

První křížovka byla zveřejněna 21. prosince 1913 v novinách New York World a velice rychle si našla svoje příznivce. Za vynálezce moderní verze křížovek je považován britský houslista a novinář Arthur Wynne, který emigroval do Pensylvánie, když mu bylo 19 let.

Za největší přínos luštění křížovek je udržování všeobecného přehledu, paměti, rozšiřování slovní zásoby a tím pádem i zlepšování komunikačních schopností.

No a jak tento den oslavit? Najděte si v novinách nebo v časopisu křížovku, vezměte tužku a zkuste zdárně vyluštit tajenku. Samozřejmě bez pomoci Google 😊

Dnes doporučujeme křížovkářský slovník a jednu velice povedenou knihu křížovek:

Křížovkářský slovník – Jan Novotný-Kuzma
Slovník je nepostradatelným pomocníkem všem milovníkům křížovek.
Tato verze je velice rozsáhlá a obsahuje téměř 250 000 slov, na které může luštitel při své zálibě narazit.

 

 

Křížovky a osmisměrky – Cestujeme po Česku

Více jak 250 turistických zajímavostí naší země můžete lépe poznat díky této obsáhlé luštitelské knížce. U každé zajímavosti je navíc i tip na výlet s upřesněním, zda jde o pěší túru nebo cyklovýlet. Více informací o jednotlivých cílech si navíc můžete stáhnout do mobilu pomocí QR kódů.