19. Květen

Den květnových paprsků

Květen je měsícem, ve kterém se jaro prolíná do léta, a díky tomu je pro mnohé tím nejkrásnějším obdobím roku. Z obchodů definitivně zmizelo výprodejové zimní oblečení a všude už se dají pozorovat příznaky blížícího se léta. Dny se stále ještě prodlužují, denní teploty pomalu rostou, v přírodě se všechno zelená a kvete. Tato konstelace v lidech probouzí pocity štěstí, a i díky tomu je květen nazýván měsícem lásky.

A jak můžete dnešní den oslavit? Určitě venku na sluníčku! Nabízí se procházka, piknik v trávě nebo nějaký kolektivní sport. No a pokud dnes zrovna prší, tak všechny uvedené aktivity přesuňte na nejbližší možný den a dnešek využijte na nákup nějakého hezkého letního oblečení.

Dnes doporučujeme klasiku české poezie Máj a jeden ženský román:

Máj – Karel Hynek Mácha

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti. Kniha patří k nejznámějším dílům české literatury.

 

 

Paprsky štěstí – Dorothy Garlock

Ženský román vypráví příběh mladé činorodé dívky, která na počátku 20. století přijíždí do malého městečka poblíž ropných polí pomoci stárnoucí nemocné příbuzné s vedením místního hotelu. Tím začíná příběh plný intrik i lásky.