15. Listopad

Den lásky k psaní

Většina milovníků knih měla vždycky přání také nějakou knížku napsat a ideálně se stát slavným spisovatelem. To samozřejmě není tak snadné, ale psát příběhy, básničky nebo třeba jen deník, může opravdu každý. Psaním si člověk zlepšuje kreativitu, rozvíjí fantazii a také se zlepšuje ve znalosti jazyka. Což tedy bohužel moc neplatí o různých internetových diskusích, ale to je jiné téma..

Den lásky k psaní byl vytvořen v roce 2002 spisovatelm Johnem Riddlem, který chtěl tímto krokem povzbudit v lidech touhu k psaní. Například napsáním krátké básničky, příběhu nebo třeba jen pohlednice či dopisu.

Pokud se rozhodnete psát knihy, tak byste měli mít nejen touhu a tvůrčí fantazii, ale i dostatek trpělivosti. Třeba jeden z nejčtenějších světových spisovatelů Stephen King musel ustát třicet odmítnutí svého slavného hororu Carrie, než se ho někdo rozhodl vydat.

Inspirací vám může být právě knížka od uvedeného autora a neocenitelným pomocníkem jazyková příručka:

O psaní – Stephen King

Kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně fanoušků Stephena Kinga, ani těch, kteří se chtějí dozvědět více o spisovatelském řemesle.

V první části se autor věnuje svému životu, spisovatelským začátkům i zajímavostem ze své další tvorby. Druhá část je pak návodem pro začínající spisovatele jakých chyb se vyvarovat a jak správně psát.

 

Akademická příručka českého jazyka – Markéta Pravdová

Textová verze výkladové části oblíbené a hojně využívané Internetové jazykové příručky, vytvořené a spravované Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR. Oproti on-line verzi nemůže zaručit aktuálnost pravopisných pravidel, ale i tak je dobré ji doma mít.