13. Srpen

Den leváků

Podle statistik k levákům patří každý desátý člověk na světě, zajímavé je, že více jich je z řad mužů, než žen. Den leváků vyhlásila v roce 1976 Mezinárodní asociace leváků, která tímto dnem chce upozornit na problémy, se kterými se leváci dennodenně potýkají, ale i oslavit jejich výjimečnost. Být levák sebou ovšem přináší také řadu výhod. Často je totiž tato vlastnost spojená s vyšší inteligencí nebo i lepší pamětí. Leváci také bývají dobrými řečníky, při sportu lze soupeře hrou levou rukou/nohou velmi snadno oklamat. V našich zemích bývali v minulém století leváci násilně přeučování na praváky, protože společnost nebyla ochotná přijmout jejich odlišnost. Takovýto zásah ovšem často způsobil následné psychické problémy, problémy s motorikou nebo agresí. Dnešní svět je pro leváky již trochu příjemnějším místem. Existují specializované prodejny, kde se dá koupit alternativa například škrabky na brambory nebo nůžek, což jsou pro leváky často největší nepřátelé.

Jak leváctví vzniklo, není vůbec jasné. Svou roli zde sehrávají geny a hladina testosteronu v těle ženy při vývoji dítěte. Mezi známé leváky se řadí například Leonardo da Vinci, Napoleon, J. F. Kennedy, Charlie Chaplin, Albert Einstein, Petra Kvitová nebo Václav Havel.

Vidím svět i z druhé strany – Mimořádné schopnosti leváků – Hermann-Josef Zoche

Autor, který je sám levákem, poskytuje čtenáři pohled do historie levorukosti. Chce leváky podpořit a zvýšit jim sebevědomí tím, že v knize poukazuje na výjimečné vlastnosti, které jsou s levorukostí spojené. Stejně tak se věnuje oblastem, kterých se levorukost v životě člověka dotýká.

 

Leváci a jejich výchova – Jane M. Healey

Kniha poskytuje přehled základních informací týkající se toho, jaký vliv má levorukost na malé děti. Autorka v knize vyvrací mýty a rodičům leváků radí, jak tuto vlastnost u dítěte rozpoznat a jak dítěti usnadnit adaptaci na společenský život.