12. Leden

Den líbání zrzků

Vlasy v barvě ohně, pihaté obličeje, světlá pleť, často zajímavá barva očí a skutečná výjimečnost. To jsou zrzci. V rámci celosvětové populace jich najdeme pouze 1-2 %. Zrzaví lidé byli v minulosti často diskriminováni. Například Aristoteles se netajil tím, že věřil, že všichni zrzaví lidé mají zlou povahu. Také většina čarodějnic, na které byly pořádány hony, byla zrzavá. Křesťany byli tito lidé považovány za symbol ďábla, zplozence pekla. Zrzaví lidé jsou svým způsobem druhem mutantů. Za zrzavost může mutace genu v jejich tělech.

Zrzaví lidé se nikdy neopálí, jsou na slunce příliš citliví, ale jejich těla umí vytvářet vlastní vitamín D. Zajímavostí také je, že zrzaví lidé nikdy úplně nezešediví. Postupem věku jejich barva vlasů bude slábnout, ovšem zesvětlá do bíla, nikdy do šeda. Pokud se vám zrzaví lidé skutečně líbí, navštivte Irsko. To je se svou 10% zrzavou populací bezpochyby nejzrzavější zemí světa. Pokud chcete dnešní den oslavit, jak se patří, darujte pusu (ať již na tvář nebo čelo) některému z vašich zrzavých přátel.

Pipi Dlouhá punčocha – Astrid Lindgren

Pipi je snad nejznámější zrzavou holčičkou na světě. Kdo by si z dětství nepamatoval její dobrodružství s nejlepšími přáteli a zvířecími společníky? Knížka, která je plná dobrodružných příběhů a nevšedních nápadů je velmi humorná a získala si srdce mnoha čtenářů.

 

 

P.S. – Aňa Geislerová

Kniha je souborem fejetonů jedné ze známých českých zrzek – Aňy Geislerové. Fejetony, které autorka poskládala do navazujícího příběhu, vycházely v magazínu ELLE.