3. Září

Den mrakodrapů

Panorama spousty světových měst se v posledních desítkách let výrazně změnilo díky masivní výstavbě výškových budov. Aby se taková stavba dala nazvat mrakodrapem, tak musí splňovat podmínku trvalé obyvatelnosti a výšky nad 100 metrů. Původním smyslem stavby mrakodrapů bylo šetření místem, kterého bylo v centrech měst stále méně. Postupem času se ale z mrakodrapů staly i symboly bohatství jednotlivých států a strhly se závody o to, která ze zemí bude mít ten nejvyšší na světě. V tomto ohledu v současné době vede dubajský Burdž Chalífa s výškou neuvěřitelných 830 metrů. V Evropě se nejvyšší budovou pyšní ruský Petrohrad, kde správní centrum plynařské společnosti Gazprom Lakhta Tower stoupá do výšky 462 metrů. Pro úplnost ještě můžeme zmínit, že nejvyšší budovou v ČR je v současné době AZ Tower v Brně, který měří 111 metrů. Dá se však předpokládat, že všechny uvedené současné rekordy budou brzy překonány.

Mrakodrapy, jakožto dominanty měst, jsou však také potenciálními cíli teroristických útoků, kdy jako příklad nemůžeme uvést nic jiného, než hrůzné události z 11. září 2001.

Mrakodrapy se staly i námětem různých knih, z nichž dvě vybíráme:

Skleněné peklo – Thomas Scortia, Frank Robinson

Napínavý román o dramatických okolnostech při otevření největšího mrakodrapu světa v americkém New Yorku, způsobených nedodržení bezpečnostních předpisů při stavbě. Kniha má velice známou filmovou verzi.

 

 

 

Český mrakodrap – Petr Vorlík

Kniha mapuje problematiku mrakodrapů na našem území. Zahrnuje celou historii od založení republiky, zastavuje se u různých nápadů a myšlenek na stavby dominant měst i průmyslových podniků.