25. Červen

Den námořníků

Stát se námořníkem byl sen nejednoho kluka a filmy nebo seriály s námořnickou tematikou patřily vždycky k těm nejsledovanějším. Skutečnost, že naše země nemá moře, se může zdát jako nepřekonatelná překážka ke splnění těchto chlapeckých snů, ale realita je jiná. Po první světové válce bylo podpisem Versaillské smlouvy Československé republice na 99 let přiznáno přístavní právo v Hamburku a Štětíně. Štětínský přístav v 50. letech 20. století náš stát vrátil Polsku, ale v Hamburku stále Česká republika svoje přístaviště má a momentálně se jedná o směně pozemků, která by byla pro naši zemi výhodná.

Na počest všem námořníkům vyhlásila v roce 2010 Mezinárodní námořnická organizace dnešní den jako Den námořníků. Můžete ho oslavit shlédnutím nějakého filmu o námořnících nebo přečtením knížky.

Knih s námořnickou tématikou je celá řada, my vám dnes doporučujeme dvě z nich:

Vzpoura na lodi Bounty – John Barrow

Kniha, která popisuje historii jedné z nejslavnějších událostí v dějinách námořnictva – vzporu námořníků z královské lodi Bounty. Knížka byla několikrát úspěšně zfilmovaná.

 

 

 

Námořnické historky z lodí i přístavů – Jiří Frank

Kniha vzpomínek bývalého lodního kuchaře, který na lodi procestoval celou řadu exotických míst po celém světě. Součástí knížky je i historie českého námořního loďstva od dob Rakouska-Uherska až do konce 90. let 20. století.