15. Září

Den, kdy se narodila Agatha Christie

Tuhle dámu jistě znají nejen milovníci detektivek, které si získala především knížkami, ve kterých byly hlavními postavami detektiv Hercule Poirot a slečna Marplová. Celkově napsala více jak 80 románů, povídkových knih a divadelních her, většinou s detektivní tématikou. O její výjimečnosti svědčí i skutečnost, že pouze knih od Williama Shakespeara se prodalo více než těch, které napsala ona. Většina jejích knih byla i zfilmována a hrát hlavní roli Hercula Poirota se stalo velice prestižní záležitostí. Její díla se samozřejmě překládala do jiných světových jazyků a celkově se knihy Agathy Christie dají číst v dalších 103 jazykových mutacích.

Agatha Christie se narodila 15. září 1890 a zemřela 12. ledna 1976 ve věku 85 let. Žila velice aktivním životem a jako dobrovolnice se angažovala i v obou světových válkách. Za svůj přínos Británii jí v roce 1971 královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“.

Pokud se o životě Agathy Christie chcete dozvědět více, můžete si přečíst její životopis a pokud máte rádi detektivky, vybíráme jednu z jejích nejznámějších:

Agatha Christie – Jared Cade

Poutavě napsaný životopis nejslavnější spisovatelky všech dob. Jeho ústředním tématem je její záhadné jedenáctidenní zmizení v roce 1926, ale obsahuje i další zajímavosti z jejího života a z její tvorby.

 

 

 

Vražda v Orient-expresu – Agatha Christie

Děj detektivního románu se odehrává při cestě Orient-expresem, ve kterém dojde k nečekané vraždě bohatého Američana. Případu se ujímá detektiv Hercule Poirot a postupně vyslýchá všechny cestující ve vagonu. Rozuzlení se prozrazovat nemá, ale je velice originální.