14. Říjen

Den narození Aloise Mrštíka

Alois Mrštík byl český spisovatel a dramatik, autor venkovské prózy, který se narodil 14. října 1861 v Jimramově a zemřel 24. února 1925 v Brně, kde je pochován na Ústředním hřbitově. Narodil se jako jeden ze 4 synů do rodiny ševce, působil po vystudování učitelského ústavu jako učitel na různých místech jižní Moravy. V roce 1892 se s ním v Divákách u Hustopečí usadil i jeho bratr Vilém Mrštík. Právě z pobytu v Divákách čerpal Alois ve svém největším, devítisvazkovém díle, Rok na vsi – Kronika moravské dědiny. Alois přispíval do řady časopisů, věnoval se osvětě. Tématem jeho děl byl hlavně život na Moravském Slovácku, ve svých knihách dokázal zachytit pohled na tehdejší venkov.

Bratrům Mrštíkům se povedlo povýšit úroveň moravské literární tvorby na úroveň, která byla srovnatelná s evropskou.

Maryša – Vilém Mrštík, Alois Mrštík

Společné dílo obou bratrů je vrcholem českého realistického dramatu konce 19. století. Zasáhla do vývoje dramatické tvorby velmi rozhodujícím způsobem. Vypráví o nešťastném, vynuceném manželství, ve kterém nakonec Maryša svého muže otráví.

 

 

Rok na vsi – Alois Mrštík, Vilém Mrštík

Vrchol autorovy tvorby, kniha, která poskytuje čtenáři obraz života na vesnici, která se nachází na rozhraní Hané a Slovácka. Autor v knize vykreslil realistické prvky venkova a svérázný život na něm. Svého bratra připsal Alois jako autora ke knize až u druhého vydání.