4. Duben

Den narození Václava Čtvrtka

Václav Cafourek, který je ovšem známější pod jménem Václav Čtvrtek (nechal se přejmenovat v roce 1959), se narodil 4. dubna 1911 v Praze. Byl spisovatelem knih pro děti a mládež, psal povídky, romány a hry o současných dětech a populární pohádkově příběhy. Některá svá díla publikoval i pod pseudonymy Huge Prattler, Poledne, Neděle nebo Málek. Když propukla 1. světová válka, tak se Čtvrtek i s rodinou odstěhovali z Prahy k dědečkovi do Jičína, po konci války se ovšem do Prahy vrátili. Je možné, že z této doby získal Čtvrtek inspiraci pro napsání jednoho ze svých známých děl – vyprávění o loupežníku Rumcajsovi, protože po návratu z Jičína jeho otec každý večer tři čtvrtě roku vyprávěl příběh o českém ševci a jeho putování světem.

Čtvrtek začal studovat práva, ovšem po 3 semestrech ze studia odešel. Za 2. světové války pracoval jako finanční úředník v Praze. Po osvobození spolupracoval s řadou dětských časopisů, jako byly například Brouček, Sedmihlásek, Mateřídouška nebo Ohníček. Václav Čtvrtek si svou prací získal srdce mnoha dětí a jeho (často zfilmované) pohádky jsou populární dodnes.

Maková panenka – Václav Čtvrtek

Jedna z knih, která byla zfilmována a vysílána jako večerníček. Postavy jako Makovou panenku, motýla Emanuela, motýla Ibrahíma, veverku Barku a krtka Bonifáce snad není potřeba ani představovat. Vraťte se s touto knihou do dětství, nebo udělejte vlastním dětem radost a kousek jim přečtěte.