16. Leden

Den ničeho

Dneska všichni vědí všechno, ale nemají o ničem ani ponětí.“

Zygmunt Bauman

Nejdříve musíme varovat, že tohle není oficiální svátek a už vůbec ne u nás. Rádi bychom totiž, abyste se vyhli možným neblahým důsledkům, například v zaměstnání. Současně dnešní příspěvek jde tak trochu proti myšlence našeho webu. Zde však dáváme prostor i jiným myšlenkám, tudiž budiž. Dnešní den je Den ničeho, jehož hlavní myšlenkou je to, že lidé mají nárok prožít den, kdy se neslaví absolutně nic. Žádný svátek si žádá žádné slavení, shromažďování, akce, jen krásné nicnedělání. S převratnou myšlenkou dnešního dne měl přijít roku 1972 novinář ze San Francisca Harold Pullman Coffin. Toho mělo štvát velké množství vyhlášených, mnohdy absurdních, národních dní. Den ničeho podporuje nadace s názvem Coffin’s National Nothing Foundation, která byla založena rok poté. Ano, je na místě se ptát, jestli Den ničeho skutečně vůbec existuje. Nicméně dnes se tím asi nemá cenu vůbec zabývat.

Říkali jsme si, jestli jít proti duchu tohoto dne a doporučit vám nějakou knihu, či jej respektovat. Myslíme ale také na ty, kteří nemají doma knihy, tzn. na nikoho. Pevně tak doufáme, že námi doporučené knihy budou tentokrát o ničem.

Udělej si svoji knihu – Autor neznámý
Hledáte-li knihu na dnešní den, tato publikace Vás zaručeně uspokojí. Podle naší obsahové analýzy je uvnitř 400 prázdných bílých stran skutečně kvalitního ničeho. Dle zdrojů jde o první vydání velice kladně hodnocené populárně-naučné publikace od Joty, jehož autorem je neznámý autor, stejně tak jako třeba u Bible či Koránu. No, nevíme…

 
 

John D. Barrow – Teorie ničeho
Ve své populárně-naučné knize se John D. Barrow zabývá ničím z hlediska mnoha vědních disciplín. Autor vás na stránkách této knihy seznámí s Nicologií, nulou, vakuem, ale také třeba prázdným vesmírem.