25. Leden

Den opaků

 

„Opak je taky pravdou.“

Groucho Marx

 

Dnes bude sranda! Dnes totiž oslavujeme den opaků! A jak to bude vypadat? No zkrátka dnes bude vše naruby! Chcete říci ano? Řekněte ne! Chcete říci bílá? Řekněte černá! Jak to bude asi vypadat? No, nejspíše to bude pěkný zmatek 😀 O to více to ale procvičí vaše mozkové závity!

Dnešní den vznikl jako takový fórek a je velmi oblíbený především u dětí. Nic ale nemění na tom, že opravdu pořádně procvičí naše myšlení. Dokážete vůbec ke každému slovu přiřadit jeho opačný význam? Schválně – řekněte si v duchu jakoukoli větu. A tu teď zkuste převést do opačného významu. Máte? Super, jste šikovní! Tak teď jen tak cvičně zkuste do opačného významu převést každé slovo dané věty. Už to není tak jednoduché, že ne? A o tom dnešní den je! Procvičit si myšlení a nezůstat pozadu. Za pár dní si budeme užívat velmi podobný den, tak si jej nenechte ujít!

A protože je den opaků, tak si (ne)nechte ujít následující knihy:

 

Replika – Lauren Oliver 

Příběh Gemmy, která celý život pobíhala po nemocnicích po různých vyšetřeních nebo byla uvězněná doma. Nalinkovaný život. Na druhou stranu příběh Lyry, která žije v uzavřeném domově a netuší, co se každý den stane. Kniha je doslova psaná naruby. Z jedné strany čtete příběh Gemmy, z druhé příběh Lyry. A příběhy jsou to stejné. Nebo je to naopak?

 

Slovník českých synonym a antonym – kolektiv autorů

Že jste se při našem malém cvičení trochu zapotili? Tak to vám určitě bude nápomocný slovník antonym – opačných slov.

Opravdu to není jednoduché vybavit si opačná slova ke každému slovu, zvláště když máme tak bohatý jazyk.