9. Květen

Den památky ztracených ponožek

„Říkáte, že vám vykradli byt. Ale proč jste to přišla, paní, ohlásit až dnes?“

„Myslela jsem, že manžel hledal ponožky…“

Zná to snad každý z nás. Koupíme si/dostaneme hezký pár nebo rovnou balení super nových ponožek. Po jejich použití je hodíme do koše na špinavé prádlo a bum, ponožky začínají svou dobrodružnou cestu. Není totiž vůbec předem známo, zda se k nám vrátí opět kompletní. Stalo se to snad už všem – jedna ponožka z páru se prostě vypařila. Někteří tvrdí, že ji „sežrala“ pračka (a věřte mi, že je to možné, ponožka se může šikovně schovat za gumový okraj bubnu – osobní zkušenost), někdo tvrdí, že má doma lichožrouty, kteří ponožky milují.

Každopádně – dnes je den, který tyto liché, a bohužel tím pádem už mnohdy nepoužitelné, ponožky oslavuje. Uctěte prosím památku a vzpomeňte na všechny ponožky, které se k vám ze své dobrodružné cesty do pračky a zpět již nevrátili. Mimochodem – věděli jste, že ponožky nosíme již přes 2255 let? Na konce 19. století byly objeveny ponožky z Egypta, které byly upletené přibližně 250 let před Kristem! Pokud chcete ponožky přestat ztrácet a mít je komplet, můžete je například sepínat k sobě speciálními kolíčky nebo je prát v pytlíčku k tomu určeném.

Lichožrouti – Pavel Šrut, Galina Miklínová

Za ztrátu vždy jedné z ponožky z páru beztak můžou oni – ano, lichožrouti! Humorný a trochu detektivní pohádkový příběh vás vtáhne do světa jedné lichožroutí rodinky, starého mládence pana Vavřince a malého nešiky lichožrouta Hihlíka.