28. Září

Den pití piva

Pokud byste se zeptali, co je typické pro český národ, tak kromě obliby hokeje by k nejčastějším odpovědím jistě patřilo i pití piva. Ne náhodou se Češi objevují na předních místech všech žebříčků, které se zaměřují na množství vypitého piva na osobu. Statistiky uvádějí téměř 150 litů piva na osobu ročně. Na první pohled to nevypadá tak hrozně, je to přece jen necelé pivo na osobu na den, ale když si uvědomíme, že ve statistikách jsou započteny i děti a lidé, kteří pivo nepijí nebo pít nemohou, tak už to tak veselé není. Respektive pro většinu národa ano, protože jsme jedni z mála, kteří se ke konzumaci alkoholu stavíme (samozřejmě ne všichni) pozitivně a počtem vypitých piv a panáků se hodně lidí dokonce chlubí. Vypisovat, kam nadměrná a nekontrolovatelná konzumace alkoholu vede a co mívá na svědomí by bylo na samostatný příspěvek, tak třeba někdy příště..

Pivo je pevně spojeno i se spoustou společenských akcí, a nejen u nás se každoročně koná celá řada pivních slavností, které jsou přehlídkou velkých i malých pivovarů.

Na oslavu dnešního dne si každý může dát třeba nějaký speciál, kterému se jinak vyhýbá, například kvůli vyšší ceně.

O pivu toho bylo samozřejmě i hodně napsáno, tady jsou dvě z takových knih:

Pivo – Michael Larson

Kniha je průvodcem světem piva a pomůže čtenáři zorientovat se v nespočtu pivních stylů, tedy třídění dle kvašení, které je využíváno během výroby piva. Po přečtení této knihy budete v hospodě za velkého znalce.

 

 

Pivo a pivovary Čech, Moravy a Slezska – Jan Eliášek

Kniha je určena milovníkům piva, kterým nabízí nejen základní informace o jejich oblíbeném nápoji, ale v přehledně zpracovaném průvodci přináší přehled pivovarů v České republice. Celkem se jich v knize nachází 412 a díky jejich zanesení do mapy se dá naplánovat výlet s jejich prohlídkou.