30. Listopad

Den počítačové bezpečnosti

Počítačová bezpečnost je samostatný obor informatiky, který se zabývá zabezpečením informací v počítači. Zabývá se zabezpečením před neoprávněnou manipulací se zařízením systému v počítači, ochranou před manipulací dat, ochranou informací před krádeží nebo i bezpečnou komunikací a přenosem dat. Tento den se oslavuje od roku 1988, jeho účelem je především zvýšení informovanosti o tom, jaká data je potřeba v počítačích chránit a jak. I přesto, že jsou počítače a internet skvělými pomocníky, poskytují také možnost mnoha selhání a nebezpečí krádeže informací je v dnešní době opravdu diskutovaným tématem.

Mezi základní pravidla počítačové bezpečnosti patří například dostatečné zabezpečení hesel. NIKDY neukládejte svá hesla v prohlížeči, pokud se přihlašujete do jakýchkoli účtů na veřejném počítači. Mějte svá hesla také silná a ne jednoduše odhalitelná („1234“ opravdu není silné heslo). Vyvarujte se veřejných sítí wi-fi, přes tu může provozovatel sítě snadno sledovat veškerý váš pohyb po internetu včetně detailů, jako jsou hesla. Pokud vám dojde pochybný e-mail, neklikejte na něj. Jeho rozkliknutím se vám může do počítače dostat škodlivý software – malware. Pokud se na internetu pohybujete denně – mějte zkrátka oči na stopkách a dobře zabezpečené účty.

Bezpečí na internetu pro všechny – Thorsten Petrowski

Autor publikace je soudním inspektorem evropských informačních technologií. V knize popisuje hrozby, kterým jsou uživatelé internetu vystaveni, aniž by o tom věděli a poskytuje rady, které mohou někoho zachránit doslova v poslední minutě.