9. Červenec

Den položení základního kamene Karlova mostu

Krása a pýcha našeho státu! Honosný a věhlasný Karlův most. Dnešního dne roku 1357 byl panovníkem Karlem IV. položen základní kámen tohoto majestátního díla. Dnes je most památkou, kterou si nenechá ujít žádný návštěvník a turista Prahy. Ale než se most stal jednou z domén hlavního města, prošel jeho příběh dlouhou historií. Karlův most není prvním mostem, který spojoval dva břehy Vltavy. Tím prvním mostem byl Juditin most, ten ale bohužel roku 1342 smetla velká povodeň, která se hnala celou Evropou. Trvalo to mnoho let, než byla započata stavba dalšího mostu. Panovník Karel IV. totiž čekal na to správné datum dle konstelace hvězd. A právě dnešní datum bylo tím správným!

Oslavte dnes úžasnou stavbu naší země – ať už procházkou mezi sochami na mostě či četbou jednou z knih, která o mostě pojednává:

 

Po Karlově mostě – František Dvořák

Jaká je historie Karlova mostu? Kolik je zde soch? Tyto otázky a mnoho dalších v knize zodpovídá historik František Dvořák. Blíže představuje tvář a zvěčnění jednotlivých soch, které lemují Karlův most.

Také okolí mostu je v knize představeno a čtenář tak získává základní znalosti a přehled o skvostu státu Česká republika.

 

Karel IV.: Ilustrovaný život a doba – Renáta Fučíková

Ucelený přehled života našeho největšího panovníka. V knize se čtenář doví základní až stručné informace, ale kompletně a s ilustracemi.

U čtenářů velmi oblíbená kniha by měla mít své místo u každého milovníka historie.