23. Leden

Den psaní rukou

Dnešní doba plná technologických vymožeností a snadno přenosných zařízení nás nepřímo nutí zahodit papíry, sešity, zápisníky a tužky. Psaní na klávesnici bývá mnohdy efektivnější, hlavně při poradách nebo přednáškách na vysoké škole. Psaní všemi deseti je poté nenahraditelnou schopností, která zapisování poznámek v průběhu výkladu ještě urychluje. Snad i kvůli tomu se psaní poznámek rukou z poslucháren téměř vytratilo. Je to ovšem velká škoda.

Psaní rukou je vlastnost, která se mezi prvními rozvíjí mezi malými dětmi po příchodu do školy. Jaké písmo by se děti měly učit, je již věcí vedlejší. Samotné psaní umožňuje pisateli více přemýšlet nad tím, co právě píše, vyžaduje větší zapojení rozumu, kdežto psaní do notebooku umožňuje velmi snadné mentální odbíhání „od tématu“. Psaní rukou lze také vnímat jako svobodnější a kreativnější. Studentům bývá velmi mylně zakazováno „čmárání“ do sešitů se zapsanou látkou z hodin. Přitom tyto jejich malůvky mohou poskytovat velmi cenné záchytné body při pochopení a zapamatování si látky. To, že psaní rukou jen tak nevymře, jde vidět i na nově vyvíjených aplikacích. Řada z nich již umožňuje psát elektronický text rukou na display.

Krasopis – Naučte se psát krásně – Nikola Klanicová

Pokud jste neupustili od psaní rukou a toužíte to své i zdokonalit a naučit se psát opravdu krásně, můžete pomocí této knihy vstoupit do světa kaligrafie. Kaligrafie bývá označována i jako druh umění, na člověka působí velmi blahodárně a relaxačně.