25. Říjen

Den punku

„Punk’s not dead!“

Pro někoho je punk hudebním stylem, který je agresivní, vybočuje z řady a lidé, kteří ho poslouchají, jsou prostě divní. Pro někoho jiného dokáže být punk životním stylem, ve kterém se prostě najde. Punk vznikal v druhé polovině 70. let, a to hlavně v Anglii. I přesto, že má mnoho lidí, kteří punkem žijí, blízko k anarchismu, jejich nejrozšířenější postoje jsou odpor vůči nacismu, bolševismu, radové diskriminaci nebo také politice a válčení. Punk tedy nemá žádný jednotný směr, kterým by se ubíral. Nejčastějším tvrzením o punku je, že jde hlavně o směr, který má provokovat. Lidé, kteří do této subkultury patří, většinou nemají odpor k měkkým drogám, zejména marihuaně.

Punk se v hudebním průmyslu vyznačuje jednoduchými melodiemi (o několika akordech) a ostrým, často satirickým textem. Co se týče hudebních kapel, které se tomuto stylu věnují, tak lze zmínit například dobře známe Ramones, Sex Pistols, český Visací zámek, E!E, N.V.Ú. nebo punkrockové Totální nasazení. Co se týče oblékání punkáčů, tak jde především o to, šokovat okolí – na hlavě vyčesané barevné číro, extravagantní oblečení plné připnutých placek a nášivek.

Kytary a řev aneb co bylo za zdí – Filip Fuchs

V letech 1977-1989 bylo pro punk rockové kapely velice složité fungovat na československé hudební scéně. Zorganizovat koncert připomínalo bojovku a styl, do kterého se punkáči stylizují, byl pozvánkou k nakládačce na policejní stanici. Vydání hudební desky bylo téměř nemožné. Přečtěte si o tom, jaký nelehký život v tehdejší době punkáči u nás vedli.

 

44 známek punku – Eva Csölleová, Vítek Formánek

Autoři v knize přinášejí svým čtenářům zajímavé rozhovory s významnými zástupci punku za období více, jak 15 let. Při čtení se vrátíte do vzrušujících let, kdy punk rozčeřil stojaté vody hudebního průmyslu a změnil pravidla i postoj k životu lidí po celém světě.