7. Červenec

Den říkání pravdy

Jak by asi vypadal svět, ve kterém by všichni lidé říkali pravdu, nikdo by se nesnažil nikoho ošálit a neexistovaly by ani žádné dezinformace? Bez hlubšího zamyšlení by zřejmě každý řekl, že by v takovém světě byla radost žít a vyřešila by se i většina existujících problémů. Realita by však zřejmě byla jiná. Ne nadarmo se říká, že pravda někdy bolí a té bolesti by určitě nebylo málo. Vždyť kolik problémů se dá naopak dobře načasovanou lží vyřešit, kolik párů zůstalo šťastných jen díky tomu, že se ne vždy řekla pravda a nebo kolik dětí si daleko více užívalo kouzla Vánoc, dokud žily v nevědomosti o neexistenci Ježíška? Teď tedy doufám, že děti, které umí číst, v něj už nevěří 🙂

V žádném případě ale nechci nikoho navádět ke lhaní, pokud to není pro všeobecné dobro. Pravda by se jinak měla stát samozřejmostí a to nejen 8. července. Vždyť se správně říká, že mluvení pravdy hodně usnadňuje život, protože člověk vždycky říká skutečnost, tak si nemusí pamatovat kdy jakou věc překroutil do lži.

O významu pravdy v životních situacích hodně často pojednávají knihy z oblasti lidských vztahů, ale motivy pravdy a lži jsou námětem i celé řady románů.

Autor na základě celé řady provedených psychologických výzkumů dává návod, jak v různých životních situacích efektivně rozeznat lež a odhalit pravdu.

 

 

Nebezpečná pravda – Osho

Kniha uvádí příklady z historie, kdy byla pravda potlačována, protože se zrovna nehodila vládnoucí třídě, která chtěla, aby lidé byli poslušní a věřili jen té jejich „pravdě“.