31. Prosinec

Den šampaňského vína

Šampaňské víno se stalo synonymem pro oslavy všeho druhu. Ať už jsou to narozeniny, svatby nebo různá sportovní vítězství. Je ale spíše výjimkou, když se při takových oslavách podává pravé šampaňské, většinou se jedná jen o jeden z mnoha druhů šumivých vín. Skutečné šampaňské víno se vyrábí pouze v oblasti Champagne-Ardenne ve Francii, a to jen ze tří schválených odrůd – Chardonnay, Rulandské modré (Pinot Noir) a Mlynářka (Meunier). Cena těchto originálů je samozřejmě o mnoho vyšší, než naše „šampaňské“ typu Bohemia sekt a podobně.

Přestože je Den šampaňského vína dnes oficiálně slaven pouze v USA, můžete ho při příležitosti posledního dne v roce oslavit i vy. Sice asi ne přímo pravým šampaňským, ale na tom zase tak nezáleží. A pokud vám ano, tak si dejte jako novoroční předsevzetí, že si originál pořídíte na příštího Silvestra.

K dnešnímu tématu vám doporučujeme detektivku a knížku ze sportovního prostředí:

Cyankáli v šampaňském – Agatha ChristieRomán královny detektivek Agathy Christie začíná náhlou smrtí Rosemary Bartonové, která zrovna prochází depresivním obdobím, a tak je její otrava na vlastní oslavě považována za sebevraždu. Nebylo to ale ve skutečnosti jinak?

 

 

 

Plná bedna šampaňského – Ota Pavel

Povídková kniha Oty Pavla, zasazená do prostředí vrcholového sportu. Ve třinácti příbězích přibližuje radosti i strasti ze života a sportovních kariér známých českých sportovců, jakými byli třeba běžec Emil Zátopek nebo fotbalista František Kloz.