2. Leden

Den science fiction

 

„Politici by měli číst science-fiction, ne detektivky a westerny.“

Artur C. Clarke

 

Science fiction, sci-fi, vědecká fikce – žánr, který nadchl neuvěřitelné množství čtenářů a svých příznivců má nepočítaně. Jako otce žánru někteří považují Julese Verna, někteří za kořen žánru považují epos o Gilgamešovi, ale z hlediska oslav dnešního dne budeme jako velvyslance science fiction považovat autora Isaaca Asimova. Je to právě dnešní den, kdy se tento oblíbený spisovatel narodil. Asimov napsal stovky knih a příběhů sci-fi a zároveň přišel s teorií robotiky, kterou ve svých dílech obhajuje.

A jak dnešní den oslavit? Vezměte do ruky knihu nebo si pusťte film, který se zabývá fikcí založenou na reálných okolnostech. O tom přece sci-fi je! Někdo jej nerozlišuje od fantasy, ale ta jedinečnost reálné možnosti dění je to, co nás na science fiction tolik udivuje!

A knih, které bychom vám k dnešnímu dni mohli nabídnout je opravdu nespočet. Páni pera A. C. Clarke, R. Bradbury, N. Gaiman nebo F. Herbert. Srdce se nám svírá při psaní, že jejich knihy nevzpomeneme, ale k dnešnímu dni vám nabídneme knihy od průkopníků science fiction světového a tuzemského formátu:

 

Ani sami bohové – Isaac Asimov

Nejvýznamnější kniha otce science fiction vám představí Zemi z pohledu využívání energií. Speciálně vytvořená stroj pro čerpání energie je skvělým vynálezem pro Zemi, ale co ostatní planety? Proč je okrádáme? A jaké to bude mít důsledky?

 

 

 

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce – Svatopluk Čech

Jako druhou knihu vám představíme science fiction z pera českého spisovatele. Pan Brouček se setkává na Měsíci s Hvězdomírem Blankytným, který vede bohémský život umělce. Brouček si zažije kromě pomíjivých krás života na Měsíci i pronásledování láskou zaslepenou Ethereou…

Až ho čeká pevné přistání na Zemi.