22. Květen

Den Sherlocka Holmese

„Velkou chybou, drahý Watsone, je zabývat se domněnkami, když máme přesná fakta.“ – Sherlock Holmes

Světově uznávaný detektiv, historická ikona, muž, který dokázal vyřešit každou zápletku. O kom je řeč? No přeci o oslavenci dnešního dne, Sherlocku Holmesovi. Autorem příběhů o tomto světoznámém muži z Londýna je Arthur Conan Doyle. Ten se pro vytvoření Sherlocka jako detektivní postavy prý inspiroval Josephem Bellem, chirurgem v Královské nemocnici v Edinburghu, který stejně jako Holmes dokázal vyvozovat závěry i z velmi krátkých pozorování. První příběh Sherlocka Holmese spatřil světlo světa v roce 1887.

Pro Sherlocka Holmese jsou typické atributy v podobě kouření dýmky, hry na housle, lupy, kostkované čepice a chemických pokusů. Je také faktem, že když byl autor detektivek jejich psaním unavený, nechal Sherlocka utonout ve vodopádu (1893). Po obrovském tlaku veřejnosti ovšem napsal další příběh, ve kterém se Holmes vrací s tím, že dokáže převézt i smrt samu.

Studie v šarlatové – Arthur Conan Doyle

První případ Sherlocka Holmese a dr. Watsona, nejstarší holmesovský detektivní román. Přečtěte si prvotinu Arthura C. Doyla a zjistěte, jak odstartovala světoznámá éra slavného detektiva.

 

Pes baskervillský – Arthur Conan Doyle

Snad nezjnámější román spisovatele holmesovek. Pes baskervillský je nejslavnější a nejčtenější detektivní román všech dob, rozhodně stojí za to, abyste ho do své knihovny zařadili i vy!