10. Leden

Den snižování nákladů na energie

Dnešní den myslí převážně na peněženky všech z nás. Však to znáte, je zima a doma všichni touží po teple, které by měli i bez tří dek na sobě. Tak zapínáte topení na vyšší teploty, ohřev vody také pracuje téměř nepřetržitě a už vůbec se tu nebavíme o osvětlení, které je v zimních měsících potřebné i třikrát tak dlouho, jako v těch letních. Den snižování nákladů na energie se slaví převážně v Americe, kde byl poprvé zaveden Kanadskou agenturou pro energetickou efektivnost.

Jak můžete snížit výdaje na energie i vy u vás doma? V dnešní době existují specialisté i na tento problém. Posudek na vaši domácnost vám vystaví profesionál z dané oblasti, ovšem základní kroky můžete provést i sami. Pokud chcete ušetřit, nezapomínejte vypínat termostat například na noc, kdy je chladnější prostředí pro spánek mnohem vhodnější. Nezapomínejte zapnuté spotřebiče, jako rádio nebo televizi. Vyměňte staré spotřebiče za nové, mladší modely umí s energií zacházet mnohem šetrněji. Pořiďte si úsporné LED žárovky, které mají dlouhou životnost, a postarejte se o dobrou tepelnou izolaci celého domu. Pokud vám netěsní okna a profukuje pod nimi, vystačíte si ze začátku s těsnicí páskou. V neposlední řadě si hlídejte také spotřebu vody, neplýtvejte!

Úspory energie v domě – Karel Srdečný, František Macholda

Ať už kohokoli vede k úspoře energie ušetření financí nebo jakýkoli jiný důvod, tento užitečný rádce je přesně pro něj. Autoři v knize čtenáři předkládají přehledně zpracovanou tepelnou bilanci bytů a domů, zaměřují se na únik tepla a problémy s ním související. Neopomínají také vlastní zdroje tepla.