7. Leden

Den starých kamenů

Originální název Old rock day svádí k tomu, že se třeba jedná o oslavu starých rockových pecek, které nahrály legendy tohoto oblíbeného hudebního žánru. Ve skutečnosti se však jedná o den, který se věnuje kamenům a kreativním činnostem s nimi spojených.

Může se jednat například o vytváření kamenných zvířátek, což baví především děti. Najdou si pěkně tvarovaný kámen, namalují mu oči a čumák, mohou vytvořit a přilepit uši, ocásek, no a mají nového mazlíčka, o kterého se nemusejí moc starat a vydrží jim na věky. Američan Gary Dahl na prodeji takových kamenů kdysi vydělal miliony. A možná, že i legendární Stonehenge z úvodního obrázku vznikl díky oslavě Old rock day.

Z kamenů, respektive spíše kamínků, se dají vytvářet třeba šperky a další různé ozdoby. Nebo u nás tolik populární skalky, které zdobí nejeden dvůr či předzahrádku.

A právě o tvorbě skalek je naše dnešní doporučovaná knížka:

Skalky a skalničky – Hans Martin Schmidt

Knížka je určena těm, kteří si chtějí okolí svého domu zvelebit hezkou skalkou. Publikace popisuje druhy skalek a přináší návody a doporučení k jejich vytvoření, samozřejmě včetně doporučených rostlin a dekorací. Obsahuje i doporučení jak se o rostliny starat a samozřejmostí jsou i obrazové přílohy se skalkami.