20. Říjen

Den stromů

Jedno české známé úsloví říká, že správný muž by měl za život stihnout postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Bez toho aniž bychom si dovolili posuzovat toto tvrzení, dovolíme si poukázat na uvědomění si důležitosti sadby stromu. Již malé dítě ví, že stromy jsou pro náš život nezbytně důležité. Pro svou důležitou funkci, rozvětvenost či stáří se také staly významnými symboly. Příkladově lze uvést tzv. strom života. Své významné postavení mají také v literatuře. Kromě toho, že se z nich, konkrétně z celulózy, vyrábí knihy, co třeba takový Tolkienův ent Stromovous? Už jsme vás přesvědčili o tom, že si stromy zaslouží svůj den? Nebo jste přesvědčovat ani nepotřebovali?

Právě dnes v České republice slavíme Den stromů, jejichž listy u nás začínají hrát různorodými barvami. Podivuhodné na tomto dni je zejména to, že každá země jej slaví v jiný den, dokonce i měsíc. A má to své logické odůvodnění, kterým je odlišné klima vhodné pro jejich sázení. Pozoruhodné přitom je, že se svátek slavil již v roce 1906, avšak jeho tradice byla totalitními režimy na našem území přerušena. S nápadem na obnovu tradice přišli lidé a podpořila je Nadace partnerství. Lidé tak v tento den navštěvují parky, lesy, arboreta či jiným způsobem vzdávají hold stromům. Hlasují také v anketě Strom roku a společně také vysazují stromy. A vy už jste si ten svůj zasadili? Jaký je váš oblíbený strom?

Volání netvora – Patrick Ness
Connor žije s maminkou, cítí se osamělý a trpí nočními můrami. Jednoho večera jej navštíví starý a mohutný tis, který roste nedaleko domu. Vypráví Connorovi starodávné příběhy a učí jej čelit svým strachům a tomu, že život není vždy takový, jaký se může jevit. Dovolíme si tvrdit, že navzdory určení knihy mládeži má co nabídnout i dospělému čtenáři. Skvělá kniha oceněna několika cenami je doprovázena dechberoucími ilustracemi Jima Kaye.

Tajný život stromů: co cítí, jak komunikují – objevování fascinujícího světa – Peter Wohlleben
Populárně naučná kniha Peter Wohllebena vás zavede do říše stromů a ukáže vám jejich kouzlo a onen „tajný život“. Nenechte se zmást názvem knihy. Skutečně nejde o lacinou esoteriku mající základ v objímání stromů!