2. Srpen

Den suchého zipu

„Suchý zip je technologie mimozemšťanů, kterou muži v černém zabavili.“ – Zed, Muži v černém

Velmi slavný pomocník, který byl vynalezen Georgem de Mestralem v roce 1941, slaví své výročí právě dnes. Suchý zip je jedním z nejvýznamnějších objevů minulého století, který denně využívá široká veřejnost. Přitom byl Georgem objeven obrovskou náhodou, a to díky procházce v přírodě s jeho psem. Po příchodu domů si George všiml, že oba dva, on i pes, jsou obalení semeny rostlin, kterými při procházce prošli. Překvapila ho síla tohoto přichycení na oděv, a tak si semínka vzal pod mikroskop, kde odhalil malé háčky, které jim umožňovaly se tak pevně držet na oděvu i chlupech psa.

Suchý zip si po letech pokusů nechal George patentovat v roce 1955. Z počátku se suchý zip vyráběl z bavlny a jen v černé barvě, později z nylonu a kvůli využití v módním průmyslu i v různých barevných provedeních.

Příroda, nekonečná inspirace vědy – Mat Fournier

Kniha se věnuje tomu, jak bohatství přírody inspirovalo vynálezce a vědce k objevování nových technických inovací. Obsahuje vhled do bioniky, nádherné fotografie a zmiňuje se i o vynálezu suchého zipu a o tom, která konkrétní rostlina za ním stojí.