7. Září

Den superlidí

Když se řekne „superčlověk“, tak si mnozí představí superhrdiny, jakými jsou například Batman, Superman nebo Kapitán Amerika. Dnes je ovšem na místě si uvědomit ten fakt, že superhrdiny máme všude kolem sebe a mnohé z nich denně potkáváme. Lidé s handicapem, kteří se rozhodli žít svůj život naplno i přesto, že jsou například slepí, ochrnutí nebo jinak znevýhodnění, to jsou opravdoví superlidé. Jedním z nejznámějších způsobů, jak se tito lidé i ve vrcholových sportech prosazují, jsou paralympijské hry. Jedná se o událost, která je určená pro sportovce, kteří mají trvalé tělesné, mentální nebo senzorické zdravotní postižení. Tato para(o)lympiáda se koná každé 4 roky a následuje po olympijských hrách.

Dnešní den je přímo stvořený pro to, abychom těmto lidem vzdali hold, podpořili je v jejich životním elánu, protože to neměli vždy jednoduché.

Frajer : příběh Jiřího Ježka, paralympijského vítěze v cyklistice – Jiří Ježek, Michaela Zindelová

Název knihy jasně vystihuje, kdo Jiří Ježek je. Hendikepovaný cyklista, který se nevzdal i přesto, že kvůli těžkému úrazu přišel o nohu. Je jedním z nejznámějších českých sportovců současnosti a na svém kontě má již několik vítězství z cyklistických závodů, dokonce několik zlatých medailí z para(o)lympiády. Přečtěte si jeho příběh.

 

Trochu jiné mámy : hovory o mateřství navzdory zdravotnímu handikepu – Petra Maťová

Jaké to je, když se postižená žena, nebo žena s vážnou chorobou, rozhodne mít dítě? Autorka přináší příběhy těchto žen formou rozhovorů všem čtenářům, které tato problematika zajímá.