18. Duben

Den světového dědictví

 

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“

Antoine de Saint-Exupéry

 

Historické centrum Prahy. Lednicko-valtický areál. Zámek se zahradami v Kroměříži. Nebo Vila Tugendhat. Víte, co mají tyto objekty společného? Jsou zapsány na listu UNESCO a stávají se tak světovým dědictvím reprezentující Českou republiku. A právě dnes oslavujeme Den světového dědictví. Dědictví je to, co nám zde zanechali naši předkové. A my bychom si toho měli vážit. A aby zde pro nás to dědictví vůbec zůstalo, existuje seznam památek, který je aktualizován a hlídán dle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1972.

Památky dělíme na kulturní a přírodní dědictví. Budovy a architektonické skvosty a přírodní a rostlinné drahokamy jako jsou hory nebo i jezera. Na světě je takových památek již přes tisíc. A opravdu jsou to skvosty a nádherné objekty, které si potřebujeme zachovat, abychom se měly stále kam ohlížet a obdivovat!

Pokud vás zajímá české dědictví, nechte se inspirovat nabízenou knihou:

 

UNESCO Česká republika – Libor Sváček

Kniha je obrazovým průvodcem památek světového dědictví České republiky. Pomocí fotografií si můžeme prohlédnout jednotlivá přírodní i kulturní dědictví naší země.

Krátký komentář každé z nich vám pomůže lépe pochopit jedinečnost našich skvostů.