11. Listopad

Den válečných veteránů

 

In Flanders fields the poppies blow
    Between the crosses, row on row,
  That mark our place; and in the sky
  The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.“

In Flanders fields
John McCrae

Ačkoli Den veteránů se v anglosaských zemích slaví prakticky již od roku 1919, v České republice se začal slavit teprve v roce 2001. Den má svůj původ ve Dni smíření, který byl vyhlášen Woodrow Wilsonem. Oficiálním svátkem byl však Den veteránů uznán až později, každá zem jej ale slaví jinak. A proč právě dnešní den? V dnešní den byl podpisem v roce 1918 uzavřen mír mezi Německem a spojenci, a tím pádem byla ukončena první světová válka. Dnešní den tak patří všem veteránům, kteří pozvedli ve jménu svobody zbraň a bili se za lepší budoucnost. Je to také vzpomínka na ty, kteří v bojích padli. Symbolem události se přitom na podnět právě výše uvedené básně Johna McCraeho staly vlčí máky. Dnešní den u nás připomíná především nezisková společnost Post Bellum a další partneři se svou kampaní, kteří se také podílí na nahrávání a dokumentaci životních příběhů.

Emil Boček: strach jsem si nepřipouštěl – Jiří Plachý

 

Kniha vypráví příběh generálmajora Emila Bočka, bývalého letce RAF, válečného veterána a držitele Bílého lva.

 

 

 

Rámce paměti druhé světové války v českých zemích: vzpomínkové práce vojáků druhého čs. zahraničního odboje – Pavel Mücke

Kniha je koláží různorodě vyjádřených vzpomínek veteránů, kteří zažili druhou světovou válku. Obsahuje jak vzpomínky zachycené autentickými deníky, tak také rozhovory.