23. Červen

Den veřejných služeb

Bez veřejných služeb by společnost jen stěží fungovala, ale paradoxně právě ti, kteří jsou v nich zapojení, bývají často terčem pohrdání a urážek. Nadává se na doktory, na policisty, na učitele nebo třeba na pošťáky. Jistě je to někdy oprávněné, ale podle jedinců nelze soudit celý resort. Nikdo si asi nedovede představit, jak by to vypadalo, kdyby všechny veřejné služby přestaly existovat. Zřejmě největší úctě a důvěře se v sektoru veřejných služeb těší hasiči, i když i oni si často musejí vyslechnout svoje, většinou od lidí, kteří by pro druhého nehnuli ani prstem.

Na počest všem pracovníkům ve veřejných službách vyhlásila OSN Den veřejných služeb, který se poprvé slavil v roce 2003. Má za cíl zvýšit povědomí o významu a důležitosti veřejných služeb a také nalákat mladé lidi, aby se v této oblasti aktivně angažovali.

Na oslavu dnešního dne zkuste být ode dneška více milí na všechny pracovníky veřejných služeb a vyjádřujte jim vděk za všechno, co pro společnost dělají.

Dnešní doporučené knihy se věnují náročnému životu záchranářů a policistů:

Záchranáři – Petr Šámal

Kniha přináší autentické zážitky a zkušenosti z náročné práce členů záchranné služby v Krkonoších. Hor, které jsou oblíbenou turistickou destinací, ale umí se také změnit v nebezpečné prostředí.

 
 
 

Život s policajtem – Ellen Kirschman

Kniha americké psycholožky Ellen Kirschman, která v ní popisuje mnohaleté zkušenosti s prací v policejním světě. Díky tomu poznala rizika, která práce policistů přináší jak jim, tak i jejich rodinám.