4. Září

Den volně žijících zvířat

Každým rokem ubývá na Zemi několik živočišných druhů a na vině je tomu většinou člověk a jeho bezohlednost. Naštěstí je však i dost takových, kteří se snaží přírodě pomáhat a volně žijící zvířata chrání. Mezi takové patřil i Steve Irwin, který byl odborníkem na zvířata a většinu svého života strávil aktivitami spojenými s ochranou ohrožených druhů.

Život mezi zvířaty se mu nakonec stal osudným a zemřel v září 2006 na zranění způsobená rejnokem. Právě na počest jeho smrti bylo 4. září vyhlášeno Dnem volně žijících zvířat.

Tento den se dá oslavit různými způsoby. Třeba zoologických zahrad je u nás spousta a právě ony jsou jedněmi ze základních prvků k ochraně ohrožených druhů zvířat. Existují sice už pokusy s klonováním zvířat, ale přirozená reprodukce je stále nejlepší cesta v boji proti vymírání živočišných druhů. Takže vyrazte do ZOO a třeba si tam nějaké zvíře adoptujte nebo přispějte na provoz.

V doporučených knihách dnes najdete zajímavosti o volně žijících zvířatech:

Divoká zvířátka

Knížka je zaměřená na předškolní děti, kterým přináší informace o jednotlivých zvířatech, žijících ve volné přírodě. Kniha je magnetická, takže si děti vyzkoušejí i svoji zručnost.

 

 

 

Ohrožené druhy zvířat – Kerstin Viering, Roland Knauer

Obrazový atlas mapuje životní styl, chování a další zajímavosti 250 ohrožených druhů zvěře. Díky této knize se dozvíme, na kterých kontinentech a ve kterých oblastech jsou zvířata nejvíce ohrožená.