26. Červen

Den vydání 1. dílu Harryho Pottera

„Vždy nazývej věci jejich pravým jménem. Pokud by ses ho bál vyslovit, o to větší z nich budeš mít strach.“ – Albus Brumbál

Právě dnes je den, kdy světlo knižního světa spatřila první kniha ze série příběhů o Harrym Potterovi – Harry Potter a Kámen mudrců. Tato kniha byla poprvé publikována v roce 1997 a započala velmi úspěšnou knižní (a posléze i filmovou) ságu o Harrym a jeho kamarádech. Pro ty, kdo by snad nevěděli, kdo Harry Potter je: v knize vystupuje jako 11 letý kluk, který se po smrti svého otce a matky dostal do rukou svého strýce a tety Dursleyových. Když se Harry v den svých 11. narozenin díky dopisu ze světa kouzel dozví o tom, že je kouzelník, a že by měl nastoupit do Školy čar a kouzel v Bradavicích, je i přes důmyslnou skrýš Dursleyových nalezen klíčníkem Hagridem, který jej do Bradavic odveze a pomůže mu s prvotními nákupy. Harry se postupně dozvídá také o tom, že jeho rodiče vůbec nezemřeli při autonehodě, ale zavraždil je nejobávanější čaroděj všech dob – lord Voldemort. Ve škole poté Harry potkává spoustu nových přátel, mezi nimi také Rona a Hermionu, se kterými brzy vytvoří nerozlučnou patru. Tito tři hrdinové budou společnými silami bojovat proti černé magii a proti lordu Voldemortovi.

Autorem knih o Harrym Potterovi je J. K. Rowlingová, britská autorka, které se díky Harrymu podařilo jako první získat miliardu dolarů jen za psaní knih. K příběhům o brýlatém kouzelníkovi s jizvou na čele napsala několik doplňkových knih, ovšem na jejím kontě jsou připsány i knihy, které jsou zasazeny do reálného světa bez magie.

Harry Potter a Kámen mudrců – J. K. Rowling

Vydejte se do světa čar a kouzel a seznamte se blíže s příběhem kouzelnického kluka a jeho přátel. Jak jinak, než tím, že si přečtete první díl tohoto poutavého příběhu.

 

 

 

 

Prázdné místo – J. K. Rowling

Román, který není z čarodějného světa, je prvním dílem Rowlingové, které bylo určeno pro dospělé čtenáře. Dění je zasazeno do fiktivní vesničky v Anglii, kde se odehrávají volby zapříčiněné nečekanou smrtí jednoho z radních. Kniha líčí spory a zájmy tamních obyvatel a intriky, které mohou rozdělit i tu nejpoklidnější vesnici.