22. Duben

Den Země

Ať před mou planetou
Hvězdný prach zametou...“

Chválím Tě Země má
Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák

Jaroslav Uhlíř společně se Zdeňkem Svěrákem ve své písni chválí naši Zemi. A dnes nejsou sami, společně s nimi s trochou pokory vyjadřují vděk naší planetě miliony lidí po celém světě bez ohledu na pohlaví, věk či vyznání. Dnes slavíme Mezinárodní den Země, který se poprvé slavil 22. dubna 1970 v San Franciscu a samotná OSN jej začala slavit o rok později. Zbytek světa se pak připojil v roce 1990. Každý člověk má k planetě vztah a ten je jedinečný. S notnou dávkou patosu se často říká, že jsme její děti. S trochou sebereflexe se dá říct, že ano. A to občas v některých případech hodně nevděčné, necitlivé a značně sobecké. Je proto důležité o vzájemný „rodinný“ vztah pečovat a snažit se k Zemi chovat citlivě, tedy ekologicky. A to nejen v tento den. Dnešní den je pouze cenná připomínka toho, abychom ji nezapomněli chránit a je také možností pro ni udělat něco výjimečného. Je důležité si uvědomit nejen nenávratnost některých rozhodnutí, ale i to, že nepořádek přímo na Zemi za nás nikdo jiný nezamete…

Filosofie psaná kurzívou: rozhlasové ekologické eseje – Josef Šmajs
Kniha Josefa Šmajse je souborem 17 rozhlasových vysílání na témata související s ekologií. Autor se zabývá jak vztahem přírody a člověka, tak například i techniky. Vymezuje tyto pojmy a nastiňuje problémové oblasti.

 
 
 
 

Země – James F. Luhr, kolektiv autorů
Publikace je encyklopedií, jejímž ústředním tématem je planeta Země. Zajímá Vás tektonika oceánů, energie v atmosféře či erupce sopečného magmatu? Tato kniha plná skutečně krásných fotografií se pro Vás stane bohatým zdrojem poznatků.