8. Leden

Den zemské rotace

Asi všichni víme, že se Země otáčí kolem své osy a že jedno takové otočení trvá 24 hodin. Bývaly ovšem doby, kdy lidstvo věřilo, že Země je placatá (i když někteří jsou o tom přesvědčeni i dnes) a kdo si dovolil tvrdit něco jiného, tak mohl skončit i na hranici. To se málem stalo i známému astrologovi Galileo Galileovi, ale ten svoje výzkumy podpořené přesvědčení nakonec raději odvolal.

Jedním z důkazů o to, že se Země otáčí kolem své osy, je Foucaltovo kyvadlo (poprvé předvedeno v roce 1851 v Paříži), které se právě stalo inspirací pro vyhlášení Dne zemské rotace. Pokud se chcete podívat, jak toto kyvadlo vypadá a jak funguje, tak jeho největší exemplář u nás se nachází ve známé Květné zahradě v Kroměříži.

V dnešních doporučovaných knihách se dozvíte něco o planetě Zemi:

Země –  James F. Luhr

Kniha, díky které se o naší planetě dozvíte úplně všechno. Mapuje její historii od samého vzniku a přináší podrobné informace o horninách, oceánech, zemských i atmosférických vrstvách a také o vlivu člověka na proměny Země. Součástí knížky je i obsáhlá obrazová příloha.

 

Ottova obrazová encyklopedie Země – Michael Allaby

Obsáhlá obrazová encyklopedie, která se věnuje historii planety Země, včetně vývoje jejího osidlování rostlinami a živočichy, přehledu hornin a minerálů nebo třeba příčiny klimatických změn. Kniha obsahuje více jak 3000 barevných ilustrací, fotografií, mapek, schémat a symbolů.