11. Leden

Dnes slaví narozeniny Jiří Kajínek

„Justice nestojí o pravdu, trvám na své nevině, nikdy jsem nikoho nezabil.“ – Jiří Kajínek

Snad každý v České republice minimálně jednou slyšel o kauze Kajínek. Dnes tento český recidivista slaví narozeniny. Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961 v Prachovicích. Do podvědomí vzešel zejména kvůli odsouzení za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu. Kajínek byl v roce 1998 odsouzen k trestu odnětí svobody na doživotí. Během let strávených za mřížemi se mu ovšem podařilo několikrát uprchnout. 23. května 2017 byla Jiřímu Kajínkovi udělena milost prezidentem Milošem Zemanem, což vedlo k jeho propuštění na svobodu.

Kajínek měl již od dob své nezletilosti problémy s trestnou činnosti. Ve vězení se poprvé ocitl již jako nezletilý v roce 1982. Poté znovu v roce 1985. Ve všech případech šlo o majetkovou trestnou činnost – vloupání, krádeže. Při svém posledním prohřešku ovšem zaútočil na veřejné činitele. Kajínek se z vězení dostal v roce 1990, kdy mu tehdejší prezident Václav Havel prominul zbytek trestu. V tom samém roce Kajínek za mřížemi skončil znovu, za loupežné přepadení policistů. Při jeho pobytu za mřížemi od roku 1998 se vedly v českých médiích pře o jeho vině a nevině. Zdůrazňována byla zejména Kajínkova vysoká inteligence a to, že je jistě obětí komplotu. Stal se novodobým českým „Robinem Hoodem“.

Kajínek – Marek Dobeš, Petr Jákl

Kniha se zabývá osudem Jiřího Kajínka, který je doposud plný dohadů a nejasností. Je Jiří Kajínek chladnokrevný zabiják? Utíkal z vězení kvůli obnovení případu, nebo zastrašovat svědky? Kniha je napsána podle stejnojmenného filmu.

 

 

Můj život bez mříží – Jiří Kajínek

Autobiografie, ve které autor vypráví o svém životě od raného dětství. Vypráví zajímavé příběhy, i ty z loupeží, připojuje i vysvětlení, proč se odmítal smířit s trestem doživotí za vraždy, které nespáchal.