3. Červen

Evropský den jízdních kol

„Život je jako jízda na kole. Chcete-li si udržet rovnováhu, musíte být stále v pohybu.“ – Albert Einstein

Cyklistika má blahý vliv na lidské zdraví, šlapání do pedálů lidskému tělu prospívá v mnoha směrech. Cyklistikou se dá dokonce snižovat riziko nejrůznějších onemocnění, jako je například rakovina, diabetes nebo problémy s váhou. Jízdou na kole se také obrníte proti každodennímu stresu nebo depresi. Přitom počáteční investice v podobě kola není nijak závratně vysoká. Potom už vám stačí jen pohodlná obuv, sportovní oblečení a v nejlepším případě i bezpečnostní prvek v podobě helmy. V České republice je cyklistika rozšířeným sportem, celá země je protkána řadou cyklotras. Jízdou na kole také značně šetříte životní prostředí.

Víte ale kdo jednostopé vozidlo poháněné silou lidských svalů (dnes ovšem už existují i elektrokola poháněná vlastním pohonem) vynalezl? První jízdní kolo fungovalo na principu dnešních dětských odrážedel a vynalezl ho v roce 1817 Karl Drais v Německu. V roce 1861 poté Pierre Michaux změnil pohon kola z odrážení na šlapadla umístěná na středu předního kola. Tomuto vynálezu se říkalo „vélocipede“. Například horská kola v podobě, v jaké je známe dnes, byla vynalezena až na přelomu 70. a 80. let minulého století.

Jízdní kolo, vynález, který sblížil svět – Pavel Eliáš

Všem nadšencům do cyklistiky jistě udělá radost tato kniha, která poskytuje náhled do historie vynálezu kola. Kniha je bohatě ilustrována dobovými grafikami.