20. Srpen

„I can’t get no!“

Britská skupina Rolling Stones dnes patří doslova mezi nesmrtelné světové legendy, které se výrazně podílely a zasloužily o vývoj jednoho hudebního směru, a to Rock and Rollu, chcete-li Rocku. Kdo však nezná specifický hlas frontmana Micka Jaggera a kytarové riffy Keitha Richardse, zajisté zná alespoň červené logo úst s vystrčeným jazykem, které dnes nosí kdekdo, třeba na tričku. Příběh této skupiny je plný skandálů, drog, ale především velkých hitů. Jaká kultovní skladba se při vyřčení názvu této energií překypující skupiny vybaví Vám? Baladická Angie, rytmická Paint it black, či pro ně ikonická Satisfaction s charakteristickým zvoláním „I can’t get no!“? Není žádným tajemstvím, že právě dnes v roce 1965 byla poslední ze zmíněných kultovních skladeb vydána jako singl v jejich rodné zemi, Anglii. Keitha Richardse prý riff k této písni, reagujicí na komercionalizaci a která plné sexuálních narážek, napadl ve snu. Její narychlo pořízený záznam uprostřed noci obsahoval po pár minutách nahraného riffu zejména jeho chrápání. Není se čemu divit, že Rolling Stones s touto písní zabodovali nejen ve všech aktuálních hitparádách, ale také v různých žebříčcích nejlepších rockových skladeb. Zaposlouchejte se tedy do Satisfaction a případně si přečtěte knihu. Třeba tu, kterou napsal Stanley Booth.

Pravdivá dobrodružství Rolling Stones – Stanley Booth
Stanley Booth ve své knize reportážního charakteru Pravdivá dobrodružství Rolling Stones nabízí čtenářům vhled do historie a samotného nitra skupiny zejména během jejich turné v roce 1969. Turné, v jehož rámci se konal nechvalně známý festival v Altamontu.

 
 
 
 

Život – Keith Richards
Kniha s vypovídajícím názvem Život je biografie napsaná samotným Keithem Richardsem. Netradičně napsaná biografie tohoto rock and rollového velikána a barda podává obraz nejen o jeho působení v Rolling Stones, ale také postřehy ze hry na kytaru, svého osobního, nezřízeného života, a o tom, co mělo na jeho hudbu vliv.