17. Červen

Mezinárodní den boje proti suchu

 

„Dej, ať v každém zrnku písku na poušti vidíme zázrak rozdílnosti – to nám pomůže brát sami sebe takové, jací jsme. Stejně jako na celém světě nejsou dvě stejná zrnka písku, nejsou na něm ani dvě lidské bytosti, které by myslely a jednaly stejně.“

Paulo Coelho

 

Dnešní den si opět připomínáme, že o svou Zemi musíme pečovat. Dnes je totiž Mezinárodní den boje proti suchu. Lidé potřebují prostor, a tak neustále pokračují v kácení lesů. Stromy, keře a další přírodní stínidla musí pryč! Co si ale člověk neuvědomuje je, že tím, že odebereme tyto přírodní „slunečníky“, tak se o to více bude vysušovat zem. A tak se postupně budou i rozšiřovat pouště. Tak že se nebude mít kde ukládat voda.

Tak jednoduché a logické to je, ale přesto to člověk nechápe, Nebo spíše nechce. Oficiální stránky mezinárodní dne sucha se snaží veřejnost neustále informovat o problémech, které rozšiřování pouští může způsobit a také ukazuje a vysvětluje cestu, jak Zemi ochránit. Zkuste se i vy dnes zamyslet nad suchem. Jak můžete pomoci jiným lidem v oblasti světa, kde pomoc s vodou opravdu potřebují.

Nebo si o suchu a poušti můžete přečíst nějakou knihu:

 

Poušť nebo ráj aneb Od revitalizace ohrožených oblastí přes vytváření vodní krajiny a zdravého lesa – Sepp Holzer

V knize světoznámý expert na přírodní a přirozené zemědělství ukazuje, že jeho pojetí permakultury může vydatně pomoci s uzdravováním krajiny a odvrácením globální katastrofy, jako je například rozšiřování pouští.

Jak můžeme vyléčit Zemi?

 

Poušť v plamenech – Alwyn Hamilton

Pouštní písek má v kostech.

Jejím domovem je Prachov, odkud ale musí utéct!

Amání se seznámí s cizincem, do kterého se také zamiluje a společně tak prchají pouští o život.