2. Červen

Mezinárodní den čistého ovzduší

„V záplavě šedého vzduchu se špatně dýchá dětem, které se snaží vidět barevně.“ Kateřina Kováčová

Mezinárodní den čistého ovzduší připadá právě na dnešní den a předchází Mezinárodnímu dni životního prostředí. Každý z nás chtě nechtě přispívá k tomu, aby se na světě hůř dýchalo. Znáte to, když přijedete například k moři, nebo se jdete projít do zelených lesů a tam se vám krásně uvolní všechny dýchací cesty? Jako by vaše plíce znásobily svůj objem? Vzduch je tam čistší, než ve městech, kde je spousta aut a továren, které produkují mnoho smogu, který doslova otravuje životy nás všech. Jak to ale bude třeba s našimi dětmi, pokud už nám se v současnosti špatně dýchá? Myslete na budoucnost, a nejen na tu svoji, ale i na budoucnost dalších generací, které přijdou po nás.

Nevíte, jak dnešní den oslavit? Rada je jednoduchá – zkuste se zamyslet, zda byste dnes například do práce nemohli jet přes město na kole. Pokud pracujete dál a jízda na kole je nesmysl, využijte hromadné dopravy nebo spolujízdy. Je to pořád lepší, než aby byla města plná aut, přičemž v každém by se vezl jeden jediný člověk. Mnoho firem v dnešní den dokonce vyzývá své zaměstnance, aby takto přispěli k čistému ovzduší. Zkuste to i vy!

Atlas ostravského ovzduší – Petr Jančík

Ostrava a její okolí se opravdu nemůžou chlubit kvalitním a zdravým ovzduším. Znečištění v této oblasti nejen, že je zdraví škodlivé, ale brzdí rozvoj města i celého regionu. Kniha obsahuje řadu informací, které vznikly desetiletím zkoumání tamějšího ovzduší.

Atmosféra a klima: aktuální otázky ochrany ovzduší – Martin Braniš

Kniha probírá důležité aspekty znečištění ovzduší a pomáhá pochopit principy jevů a dějů v zemské atmosféře, včetně klimatických změn. Tématem je i ochrana atmosféry v globálním kontextu a ekologická politika v praxi.